( ! ) Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /etc/php5/iig_caesar_prepend.php on line 276
Az EurekAlert! tudományos folyóiratokat szemléző internetes oldal 2016-os év kutatási eredményeit és sikereit összegző top 10-es listáján az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport két publikációja is szerepel: a kutya epizodikus emlékezetét vizsgáló, a Current Biology szaklapban megjelent tanulmány (videó absztrakt) a 2. helyen, míg a kutyák agyának beszédfeldolgozó képességéről szóló, Science-ben publikált kutatás (videó absztrakt) a 7. helyen végzett!
Az ELTE Lágymányosi Campus Északi Tömbjének csodaszép kilátással rendelkező teraszán ünnepeltük kutatócsoportunk legújabb nemzetközi sikerét. A Családi Kutya Program kutatói a világon elsőként vizsgálták, miképp dolgozza fel a kutyák agya az emberi beszédet. A Science hasábjain megjelenő tanulmány angol nyelven ITT olvasható, "figyelmi indexe" alapján százezer tudományos közlemény között máris az első húszba került! A cikk szerzői: Andics Attila, Gábor Anna, Gácsi Márta, Faragó Tamás, Szabó Dóra, Miklósi Ádám.
A kutyák agya képes feldolgozni, MIT és HOGYAN mondunk nekik
Kutatócsoportunk a világon elsőként vizsgálta, miképp dolgozza fel a kutyák agya az emberi beszédet. Eredményeink alapján számít, amit mondunk (milyen szavakat használunk), és az is, amilyen hangsúllyal mondjuk. A Science hasábjain megjelenő tanulmány szerint a kutyák, csakúgy mint az emberek, a bal agyféltekéjük segítségével dolgozzák fel a szavak jelentését, míg az intonáció értelmezésére egy jobb féltekei területet használnak. A dicséret aktiválja a kutyák jutalomközpontját, de csak akkor, ha a szavak jelentése és intonációja egyaránt dicsérő.
Gácsi Márta, az MTA–ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársa a legújabb NKFI által támogatott projektjéről mesélt, mely „Az érzelemfeldolgozás neurális hátterének összehasonlító elemzése kutya és ember esetében” címet viseli. Az interjú során szóba került az etológia múltja és jelene, a terápiás kutyák és robotok szerepe mindennapjainkban. Az interjú ITT olvasható.